Let’s travel together.

برنامه ویژه حفظ قرآن

برنامه ویژه حفظ قرآن

انسان وقتی تصمیم قطعی و نیت حفظ قرآن می کند، از ابتداء قرآن آغاز و با همتی بلند کار خود را شروع و با خود عهد می بندد که تا قرآن را تمام نکرده است دست از این کار نمی کشد. در صورتی که حافظان قرآن به تقوای الهی آراسته نباشند و خدای ناکرده مشغول به گناه و معصیت گردند، به قرآن کریم لطمه وارد می کنند و مورد غضب قرآن و پروردگار عالم قرار می گیرند و علاقمندان به حفظ نیز با مشاهده آنها از قرآن فاصله می گیرند.

یک انسان با حافظه معمولی می تواند در نیم ساعت یک صفحه از قرآن را حفظ کند، بنابراین چنین فردی می تواند با صرف 2 ساعت وقت چهار صفحه را حفظ کند ولی نگهداشتن حفظ بسیار مشکل است و نیاز به تمرین و مداومت فراوان دارد.

به کار بستن این برنامه می تواند چنین فردی را حافظ کل قرآن نماید:

1.هنگامی که یک صفحه را با تسلط کامل حفظ نکرده اید، سراغ صفحه بعد نروید.

2.قبل از شروع صفحه جدید از اوّل قرآن تا جایی که حفظ کرده اید را مطالعه نمایید و اشکالات خود را برطرف نمایید، بعد از اینکه به صورت روان، از حفظ آن را تلاوت کردید و همه محفوظات ملکه ذهنتان شد صفحه جدید را شروع کنید.

3.هر صفحه را که حفظ می کنید، یک مرتبه نیز آن را بنویسید، چون علم فرار است و با کتابت در ذهن بهتر مستقر می گردد و در روایات نیز آمده است که:

اُکتُبُوا فَاِنَّکمْ لا تَحْفَظُونَ حَتّی تَکتُبُوا.[1]«بنویسید زیرا شما تا ننویسید مطلبی را حفظ نمی کنید».

توضیح برنامه:

انسان وقتی تصمیم قطعی و نیت حفظ قرآن می کند، از ابتداء قرآن آغاز و با همتی بلند کار خود را شروع و با خود عهد می بندد که تا قرآن را تمام نکرده است دست از این کار نمی کشد.

معیار و ملاک سوره حمد است، یعنی تا انسان صفحه 2 را مانند سوره حمد از حفظ نشده است، سراغ صفحه 3 نرود و بعد از اینکه این صفحه را به طور دقیق و روان تلاوت کرد، یک بار صفحات گذشته را نیز مرور نماید، اگر ایراد و اشکالی نداشت، آن گاه صفحه 4 را حفظ نماید. به این ترتیب تا پایان جزء به پیش برود، آن گاه اگر جزء اوّل را به خوبی از حفظ شده بود، جزء دوّم را آغاز نماید.

نباید فراموش کرد که هنگام حفظ هر صفحه ای حتماً باید تمام صفحات گذشته را از حفظ قرائت کرده و از تسلط بر همه آنها مطمئن شد.

توجه!

اگر کسی با این روش روزی 3 ساعت به طور منظم کار کند و در مدت یک ساعت دو صفحه حفظ نماید و 2 ساعت نیز برای مرور محفوظات گذشته صرف نماید، می تواند در مدت 10 ماه (302 روز) حافظ کل قرآن گردد.

سخنی با حافظان عزیز و والدین آنها

کسانی که خداوند توفیق حفظ کلام خود را به آنان عنایت کرده است و در زمره اشراف امّت پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و حاملان قرآن قرار گرفته اند، موظف به رعایت آداب اخلاقی و انسانی هستند، بخشی از وظائف آنان عبارت است از:

1.ترک گناهان کبیره و صغیره:

در صورتی که حافظان قرآن به تقوای الهی آراسته نباشند و خدای ناکرده مشغول به گناه و معصیت گردند، به قرآن کریم لطمه وارد می کنند و مورد غضب قرآن و پروردگار عالم قرار می گیرند و علاقمندان به حفظ نیز با مشاهده آنها از قرآن فاصله می گیرند.

2.تواضع:

حافظ قرآن باید به شکرانه توفیق حفظ قرآن کریم خداوند را بسیار حمد نماید و در برابر خداوند و بندگان خدا فروتن باشد و از تکبر و غرور بپرهیزد، امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید: به حافظ قرآن می گویند: در برابر مردم متواضع باش تا خداوند شما را عزیز بدارد. ..[2]

3.تسلط کافی بر محفوظات:

حافظ قرآن بعد از اتمام برنامه حفظ قرآن کریم باید برای استحکام و تسلط براندوخته های خود کوشش نماید. روایات زیادی نیز در نکوهش فراموشی آیات قرآن وارد شده است و بعضی از فقهاء بزرگوار نیز نگهداری محفوظات را واجب می دانند. البته باید توجه داشت که این روایات و توصیه ها نباید باعث شود که کسی حفظ قرآن را به خاطر خوف از فراموشی آن ترک نماید.

4.رعایت زهد و پرهیز از دنیا طلبی:

حامل قرآن کریم نباید از حفظ کلام الهی جهت رسیدن به مقامات دنیوی استفاده کند و آن را وسیله جمع آوری زخارف و مادیات نماید. البته طبق فرمایش قرآن کریم که می فرماید: وَ لا تَنْسَ نَصِیبَک مِنَ الدُّنْیا[3]

«بهره ات را از دنیا فراموش نکن». باندازه نیاز و استفاده خود می تواند استفاده نماید و اضافه بر نیاز خود به نیازمندان و بویژه در اختیار جوامع قرآنی قرار دهد.

توجه!

والدین عزیز نیز خداوند را به خاطر این نعمت بزرگ که به آنها عنایت کرده شکرگزاری نمایند و از فرزند خود بخواهند تا موارد اخلاقی و اسلامی را به خوبی مراعات نمایند. پدر و مادر حافظان خردسال نیز باید بوسیله این هدیه الهی دیگران را به سمت قرآن هدایت نمایند و بواسطه آنها اخلاق قرآنی را در جامعه منتشر نمایند.

آنان باید توجه داشته باشند که از فرزند عزیز خود جهت کامیابی و رسیدن به ثروتهای دنیوی استفاده نکنند و بویژه جوایز و هدایایی که به فرزندان عزیز آنها واگذار می گردد، باید برای آنها نگهداری و محافظت نمایند و می توانند بوسیله این هدایا و اموال در پیشرفت علمی و شکوفایی بیشتر استعداد آنها استفاده کنند.

پی نوشت ها

[1] اصول كافي، ج 1، ص 90.

[2] كافي، ج 2، ص 604.

[3] قصص، آيه 77.

 

1 دیدگاه
  1. محمد می گوید

    سلام دوستان برنامه “حفظ قران عاصم” رو دانلود کنید برنامه عالی و رایگان برای حفظ قرانه

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.