Let’s travel together.

غدیر شروع روندی برای نجات بشریت

پژوهشگر مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی گفت: در حقیقت غدیر که شروع روندی برای نجات بشریت از سیطره طاغوتیان بود، به سبب هوسرانی برخی به نتیجه مطلوب نرسید و متأسفانه از مسیر اصلی خود منحرف شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قادر امینی، مدیر جامعة الآیات الکریمة و پژوهشگر مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی به بیان نکاتی درباره اهمیت و منزلت این واقعه بزرگ پرداخت و گفت: مسأله «غدیر»، مسأله مهم و سرنوشت سازی است، چنان که موجب شده است بزرگان و اندیشمندان دین از ابتدا توجه ویژه ای به این واقعه داشته باشند. مهم‌ترین کاری که در این زمینه انجام گرفته کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی است که در ۱۱ جلد تمام مباحث پیرامون این قضیه را اعم از واکنش‌های موافقان و احادیث معصومین و عکس العمل مخالفان را در طول تاریخ بررسی کرده است.

مدیر جامعة الآیات الکریمة به بیان ابعاد قضیه غدیر پرداخت و گفت: ماجرای غدیر را می‌توان از ابعاد گوناگونی مورد بحث و بررسی قرار داد. اولین بعد آن این است که غدیر فقط نصب یک جانشین برای پیامبر نیست، بلکه توجه دادن به مسئله‌ مهم امامت است. بعد دوم مسأله غدیر، بحث ولایت و تشکیل حکومت اسلامی است. با جرأت می‌توان گفت که دلیل نامیده شدن غدیر به «عیدالله‌الاکبر»، مسأله ولایت است. ولایت است که تشکیل حکومت صالحان و تأسیس حکومت قرآن را به دنبال خواهد داشت و اگر این حکومت نباشد، اسلام هیچ ضمانت اجرایی نخواهد داشت.

وی با توجه به بی مهری‌هایی که در طول تاریخ نسبت به قضیه غدیر اتفاق افتاده است، افزود: در زمان پیامبر (ص) و بعد از آن بی مهری‌های فراوانی در مورد مسأله غدیر و اهل بیت (علیهم السلام) اتفاق افتاده است. در حقیقت غدیر که شروع روندی برای نجات بشریت از سیطره طاغوتیان بود، به سبب هوسرانی برخی به نتیجه مطلوب نرسید و متأسفانه از مسیر اصلی خود منحرف شد. این رسالت عظیم حوزویان و دانشگاهیان و مسئولان فرهنگی کشور است که با اطاعت از ولی امر مسلمین و وحدت رویه مشکلات فرهنگی جامعه را حل کنند و زمینه‌های ظهور منجی عالم بشریت، امام زمان (عج) را فراهم آورند.

حجت الاسلام امینی با توجه به تأثیر مسأله غدیر، در ایجاد وحدت اسلامی افزود: بعد سوم مسأله غدیر، بحث ایجاد وحدت اسلامی است. واقعیت آن است که طرح مسأله غدیر، نه تنها به جدایی مسلمانان نمی‌انجامد، بلکه می‌توان با دقت در نوع طرح مسأله غدیر، دل‌های مسلمین جهان را به یکدیگر نزدیک کرد. چرا که هنوز بسیاری از مردم جهان، شیعه واقعی را نشناخته اند و به فضائل اهل بیت (علیهم السلام) پی نبرده اند.

پژوهشگر مؤسسه مطالعات اسلامی با بیان اینکه ایجاد وحدت اسلامی راهکارهای فراوانی دارد، یادآور شد: از بهترین راهکارهای سریع رسیدن به وحدت، تشدید علاقات و روابط دوستانه، فرهنگی، قومی و مذهبی با دیگر کشورهای اسلامی است. دو برادر را فرض کنیم که سلایق گوناگون و افکار منحصر به فردی دارند، اما در مقابل همسایه بد یا دشمن مشترک، با هم یکی می‌شوند و در کنار هم دفاع می‌کنند. ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که گاه نادیده گرفته می‌شود مانند: برگزاری سفرهای معرفتی بین حوزه‌ها و دانشگاه‌های شیعه و سنی، ایجاد بازارهای مشترک اقتصادی بین کشورهای اسلامی و…

امینی در پایان، با تأکید بر ساخت آثار فاخر در این عرصه افزود: نقش ایران در جریان وحدت اسلامی نقش اصلی و محوری است، هم در ایجاد آن و هم در هدایت آن. به نظر می‌آید علاوه بر وظیفه سنگین مسئولین دولتی، افراد دیگری هم هستند که اثرگذاری شان کمتر از مسئولین دولتی نیست. در این راستا می‌توان از مسئولین فرهنگی و هنری نام برد. تصور کنید که سریال یا فیلم‌هایی در باب وحدت اسلامی ساخته شود و به عنوان مثال خانواده‌ شیعه و خانواده‌ سنی به تصویر کشیده شوند که عقاید خاصی دارند و با این عقاید خاص به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. چه اشتراکاتی می‌توانند داشته باشند؟ به طور مثال با دشمن فرضی مشترک چگونه به کمک یکدیگر مقابله می‌کنند؟ پر واضح است که ساخت این چنین اثرهای فاخری تأثیرات فراوانی در کشورمان ایران و عرصه بین الملل خواهد داشت، لذا از اندیشمندان و پژوهشگران خواستاریم در این قضیه، مطالعات بنیادین و عملیاتی انجام دهند و مسئولین اجرایی حمایت کنند.

لینک خبر در خبرگذاری مهر

لینک خبر در شفقنا

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.